Naše škola se v listopadu 2017 v rámci výuky dějepisu zapojila do mezinárodního projektu Krokus. Žáci deváté třídy zasadili cibulky žlutých krokusů do vlastnoručně vyrobených květináčů jako připomínku jednoho a půl milionu židovských dětí a tisíce dalších dětí, které zemřely během holokaustu.

S deváťáky se už měsíc zabýváme židovskou otázkou –  vysvětlujeme si, povídáme, diskutujeme, ale také hodně čteme. A nesnaží se jen paní učitelka! I sami žáci přispívají svou troškou do mlýna.

Tak například Verča Tomášková je majitelkou knihy Hanin kufřík. Kniha jednoho dne ležela na mém stole, a tak jsme začali prožívat příběh malé dívky Hany Bradyové původem z Nového Města na Moravě, která byla zavražděna v Osvětimi  pro svůj židovský původ. Reakcí bylo mnoho, ale asi nejzajímavější byl lístek velikosti pohlednice z roku 1938 – skutečný historický pramen, který přinesl Eda Svítil. Jednalo se o obchodní žádost Karla Bradyho (otec H. Bradyové), ve kterém žádal o navrácení prázdných obalů pro svůj obchod Kabraoil  v Novém Městě na Moravě. Lucka Lorencová si dala tu práci a sehnala knihu Moje dlouhé mlčení, která je výpovědí stále ještě v Brně žijící ženy Eriky Bezdíčkové, jež jako dívka přišla v nacistických koncentrácích o většinu rodiny, a která vypráví o hrůzách, jimiž sama prošla. Slova se ujala i Nika Jarošová, která nedávno dočetla román Vypravěčka od J. Picoultové  – bravurní příběh o holocaustu. Možná pro nás už teď chystá překvapení jiný žák či žákyně, uvidíme.

Na úterý 16. ledna jsme si naplánovali hned dvě hodiny dějepisu, protože jsme si pozvali paní Táňu Klementovou z Židovského muzea v Brně, která deváťáky velmi nenuceně seznámila s judaismem  – židovským náboženstvím, s židovskými tradicemi a zvyky. Víte, že Židé mají rok 5778? Nebo že osmý den po narození jsou židovští chlapci rituálně obřezáni? Deváťáci určitě ano a doufám, že toho ví mnohem víc.

Krokusy už se začínají zelenat a pokud budou mít ideální podmínky, vykvetou na konci ledna či na začátku února. Symbolizují žlutou Davidovu hvězdu, kterou byli nuceni Židé nosit během 2. světové války. Až se naše krokusy zbarví dožluta, určitě vám je vyfotíme, abyste si s námi připomněli strach a děsy, které zažívali Židé za Hitlerova režimu.