14. května měli žáci 9. a 7. třídy možnost seznámit se s historií netradiční formou. Ve škole proběhla beseda s panem MVDr. Janem Pavláskem, který byl 6. 10. 1942 povolán do Německa k službě u protiletecké obranné policie a ve dnech 5. až 9.května 1945 se aktivně zúčastnil osvobozovacích bojů v Praze, zejména na Trojském mostě.

Panu Pavláskovi bych ráda poděkovala za zajímavé vzpomínky a postřehy. Vzhledem k jeho věku – 90 let se skláním před jeho vitalitou a životní moudrostí- vždyť vzpomínal na události, od kterých uplynulo už téměř 70 let!

Co žákům beseda na téma Květnové povstání přinesla a čím je zaujala, vyjádřili někteří v krátkých anotacích:

Pan Pavlásek má 90 let, i proto jsem nečekal, že nás natolik zaujme. Při některých besedách se nudím u páté minuty, ale tohle bylo jiné. Pan Pavlásek mluvil skoro dvě hodiny v kuse a pořád to bylo zajímavé….Popsal nám 7 let svého života a myslím, že jeden celovečerní film by pro jeho životopis ve válce nestačil….Poté nám odpovídal na všechny naše dotazy…..

 Překvapilo mě, že si z války někdo i po tolika letech pamatuje tolik zlomových okamžiků, které začal prožívat již v našem věku…Zaujalo mě, že z pohledu pana Pavláska nebyla válka jen o boji, hrůzách a strachu, ale že si své mládí prožíval naplno i přes všechny okolní vlivy.

 Zaujalo mě, jak si pan Pavlásek vzpomněl na všechny ty detaily…Vysvětloval nám, i kde jaká budova stála, co se tam odehrávalo…

 Nejvíce mě zaujalo, jak pan Pavlásek vyprávěl, že je naložili do dobytčáků a odvezli do Německa na nucené práce….

 Vždy je lepší dozvědět se fakta od někoho, kdo tam byl, než se jen dívat na televizi nebo číst knihy….

 Líbil se mi jeho pohled na 2. světovou válku. Je to něco jiného, než když to vysvětluje učitel. Protože víme, že ten člověk to prožil a v té době žil…

 …Bylo pěkné  poslechnout si zajímavé zážitky z 2. světové války. Jsme moc rádi, že jsme měli možnost dozvědět se nové informace, které nám zůstanou v paměti.

 Pan Pavlásek nám ukázal 2.světovou válku z pohledu člověka, který tam v té době byl, který se podílel na osvobozování Prahy….

 …Povídání od člověka, který zažil 2. světovou válku je mnohem lepší než nějaký dokument nebo encyklopedie. Určitě nás něco zaskočilo, ale i přes to, co se v tu dobu dělo, některé chvilky v podání pana Pavláska zněly vtipně.

 …Nejvíce se mi líbilo, když líčil své vlastní zážitky z Německa, ale i vlastní názory a postřehy z těchto událostí…

 …Dozvěděli jsme se, jak to vypadalo v Praze za 2. světové války. Zajímavé bylo to, že je málem přejel ruský tank nebo když jeli do Hradce Králové, kde je ruský velitel málem všechny zastřelil……

 …Nejvíce se mi líbila ta příhoda, jak popíjeli víno, které se rozbilo ve sklípkách při bombardování v Hamburku a bylo ho tam tolik, že to měli až po kolena…

 Byla to krásná beseda plná zkušeností a varování. K lidem jako je pan Pavlásek bychom se měli chovat s respektem a úctou…Teď už vím, jak to bylo a co si lidé museli prožít, a proto můžeme být rádi za mír a jak si žijeme!

 Zaujalo mě hodně věcí.  Například,  jak potkal paní s malým klukem, nebo jak spadla bomba na Hamburk. Když si představím, že nastupoval na frontu ve stejných letech jako já a moji spolužáci, tak mě to děsí…Panu Pavláskovi přeji hlavně pevné zdraví, protože jeho zážitky a informace jsou opravdu zajímavé pro všechny generace.

Fotografie si můžete prohlédnout po kliknutí na fotografie.