Vesna je zastaralý název pro jedno ze čtyř ročních období – jaro. V mírném pásu se vyznačuje začátkem vegetativní aktivity rostlin a zároveň zvýšením aktivity živočichů. Začínají se prodlužovat dny a otepluje se. Tato všeobecná definice pro vysvětlení pojmu jara – tolik očekávaného po dlouhé mrazivé zimě – se však letos nepotvrdila.  Některé dny byly sice příjemně laděné do jara – sluníčko se usmívalo na blankytně modré obloze. Bylo jich však málo. Oproti tomu nás však v dalších dnech překvapivě přivítal sníh, mráz déšť a silný vítr.

Ale ani toto nepříznivé jarní počasí děti školní družiny na 1. stupni neodradilo od naplánovaných venkovních akcí. Na společných vycházkách vyhledávaly a trhaly jarní květiny.  Naučily se, jakým způsobem se rostliny lisují, a zároveň jsme z vylisovaných kytiček založily herbář. Ke každému výlisku si ještě vybarvily svoji kytičku. Vznikl tak pěkný, možná i ve výuce využitelný herbář jarních květin.

Další akcí, na kterou se všichni těšili, bylo předvelikonoční pletení pomlázek z osmi vrbových proutků. Jak na to, nám ochotně ukázal v hodinovém „kurzu“ zručný  pan Peňáz. Některým žáčkům se pletení mrskačky natolik podařilo, že se zúčastnili soutěže „O nejhezčí, nejmenší a největší mrskačku“.

Následující velikonoční přípravy v družině spočívaly v tom, že si holky a kluci seli osivo, pozorovali růst osení a měli radost, že se zazelenalo. Zároveň si odnesli domů pěknou velikonoční výzdobu. Nejvíce času jsme věnovali různým technikám zdobení kraslic. Pan Tomášek z Blažkova nám ochotně vyrobil důmyslné úchytky na rozpouštění barevných voskovek. A tak v družině pod rukama dětí vznikaly krásné kraslice zdobené voskovou technikou. Neméně zajímavá byla výroba velikonočních zajíčků z vyfouknutých vajíček. Všechny jarní výrobky zdobí prostory školy a děti jsou na ně patřičně pyšné.