Výročí konce 2. světové války si lidé připomínali po celém Česku. I na Rožineckém zámku jsme vzpomínali na nejhrůznější válku v dějinách lidstva. Žáci 6.-9. tříd zhlédli dokumentární film O zlém snu, který je v nabídce audiovizuálního vzdělávacího portálu Jeden svět na školách. Hrobové ticho, které panovalo během vysílání příběhu paní Evy Erbenové – ženy, jejíž osud poznamenal holocaust a která v dětství prošla Terezínem i vyhlazovacím táborem Osvětim – Birkenau , o leččems vypovídalo. Malá Eva naštěstí patřila mezi jedny z mála, kteří přežili pochod smrti. Nacisté ji totiž zapomněli v seně ve stodole, kam na noc nahnali štvané ženy a děti… (www.jsns.cz.)

Tématiku 2.světové války jsme tímto neopustili. Naopak. Chtěli jsme vědět více, a tak každý žák vypracoval referát, jehož téma si sám zvolil a s jehož obsahem seznámil i své spolužáky. Vzniklo na téměř 60 nejrůzněji zaměřených prací. Někdo tíhnul více ke zbraním z druhé světové války, jiní zpracovávali jednotlivé bitvy, osobnosti vítězné i poražené strany, koncentrační tábory či  příběhy obyčejných – téměř zapomenutých lidí. Ať už se jedná například o medailonek o Nicholasi Wintonovi, který jako britský makléř v roce 1939 zachránil 669 převážně židovských dětí z okupovaného území Československa před transportem do koncentračních táborů(mimochodem zemřel 1.7.2015 ve věku 106 let) nebo vyprávění o Židovce Haně Bradyové, která pocházela z Nového Města na Moravě a zemřela ve 13ti letech v Osvětimi. Velmi cenné jsou i výpovědi pamětníků, protože někteří žáci se nebáli oslovit svoje babičky, dědečky, prababičky a pradědečky, kteří s nimi ochotně spolupracovali.

A tak vznikla v prostorách školy velká výstava prací našich šikovných žáků věnovaná druhé světové válce. Současně byla vyhlášena soutěž, při níž se bude hodnotit originalita, zpracování a úprava. Nezbývá, než nechat našim žákům dostatek času, aby následně zodpovědně hlasovali pro nejvydařenější referáty.

Věřím, že naše vzpomínková akce připomněla strašnou a zbytečnou válku a že jsme si všichni znovu anebo nově uvědomili, že musíme udělat vše pro to, aby se tyto hrůzy už nikdy neopakovaly!