aneb ústředním motivem Evropského dne jazyků se na naší škole stala pohádka O veliké řepě, kterou bylo možno slyšet v podání žáků v češtině, němčině a angličtině. Během příjemného dopoledne zaznělo kulturním domem mnoho krásných vystoupení.

A jak to tedy vypadalo?  V zajímavém a pestrém programu zaznělo několik dramatizací známé pohádky v podání dětí ze školky, družiny, žáků 1. – 3. třídy či žáků 4. – 5. třídy. Tato čísla byla v češtině a byla doprovázena písničkami a verši. Šesťáci si připravili taktéž dramatizaci pohádky, ovšem v angličtině.

Víte, kolik druhů řepy existuje? Proč je řepa zdraví prospěšná? Tak na tyto otázky nám odpověděli sedmáci, kteří si vyhledali mnoho zajímavých informací a svým spolužákům připravili naučnou prezentaci. Netradičně pak pojali pohádku osmáci, kteří vytvořili živé pexeso s anglickými slovíčky a byli zvědaví, kdo vyhraje.

Jak je známo, červená řepa není příliš oblíbeným jídlem dětí. To se však podařilo vyvrátit deváťákům, kteří sepsali kuchařku s recepty. A Zdeněk Pohlreich by mohl závidět. Na routových stolech jsme mohli spatřit a ochutnat dobroty z červené řepy, mezi něž patřily jednohubky s pomazánkou, muffiny a placičky. Vše jsme mohli zapít šťávou, jak jinak než z červené řepy. Všem děkujeme za vzornou přípravu a příjemně strávené dopoledne. Děkujeme také zvukařům z westernového městečka Šiklův mlýn za perfektní ozvučení celé akce.

Děti a žáci se při přípravě a realizaci projektu učili komunikovat v češtině, angličtině a němčině, rozšířili si slovní zásobu, vyzkoušeli si jaké to je vystupovat před diváky s dramatizací pohádky, s písničkou, hrou. Přitom se také učili pracovat v týmu a rozvíjeli pracovní dovednosti při výrobě občerstvení z řepy a přípravě výzdoby kulturního domu.

No a pokud jste po dočtení toho článku dostali chuť na něco dobrého, přikládáme jeden recept. 🙂

Muffiny s červenou řepou

Na cca 15 kousků:

200 g hořké čokolády

200 g polohrubé mouky

½ sáčku prášku do pečiva

100 g hnědého cukru

2 lžíce kakaa

3 vejce

100 g másla

100 ml mléka

250 g vařené, oloupané červené řepy

zakysaná smetana k podávání

  • Troubu předehřejte na 180 stupňů a muffinový plech vyložte papírovými košíčky.
  • Mouku smíchejte s práškem do pečiva, cukrem, kakaem a nahrubo nalámanou čokoládou. Bleskově rozmixujte v kuchyňském robotu se sekacím nástavcem, aby z čokolády zůstaly kousky velikosti hrášku.
  • Vajíčka, rozpuštěné máslo, olej, mléko pokojové teploty a na kousky nakrájenou řepu zvlášť rozmixujte na řídké pyré.
  • V misce metličkou bleskově během pár vteřin smíchejte ochucenou mouku s řepným pyré, jen co by se směs spojila, rozdělte do připravených papírových košíčků a vložte do trouby.
  • Pečte 20 – 25 minut, až jsou muffiny propečené i uvnitř. V ideálním případě podávejte vlažné se zakysanou smetanou.