Na oslavu Evropského dne jazyků se letos žáci 1.-3. třídy chystali po celý týden.

Úkolem žáků 1. třídy bylo reprezentovat Českou republiku, druháci ostatním přiblížili Slovensko a třeťáci, kteří se již téměř měsíc učí angličtinu, si mohli troufnout představit Velkou Británii. Cílem celého projektu bylo ukázat dětem jazykovou rozmanitost, představit kulturu jednotlivých zemí a rovněž je i motivovat k jazykovému vzdělávání.

Celý projekt odstartovali prvňáčci. Ve výtvarné výchově namalovali obrázkový slovník, který opatřili českými popisky. Nebyl to pro ně vůbec lehký úkol, vždyť zatím umí oficiálně psát pouze 4 písmenka.

Následovalo předání výtvorů druhákům. Ti doplnili obrázkový slovník slovenským výrazem. Nakonec přiložili ruku k dílu třeťáci a v hodině angličtiny vyhledali ve slovníku příslušné anglické názvy.

Takto připraveni jsme mohli ve čtvrtek 23. září zahájit slavnostní „mezinárodní“ setkání. Děti se seznámily s hymnami a vlajkami států, dověděly se základní informace o jednotlivých zemích a naučily se nejzákladnější komunikační dovednosti – pozdravit a napočítat do 10. Každá země se představila kulturním programem. Prvňáci potvrdili rčení: „Co Čech, to muzikant“ písničkou Já jsem muzikant. Slováci v podání druháků nezapřeli svůj temperament a překvapili písní To ta Helpa i zatancovaným čardášem. Třeťáci se proměnili v hudební hvězdy a zazpívali píseň Superstars.

Následovala prezentace česko-slovensko-anglického obrázkového slovníčku. Překvapením bylo zjištění, kolik anglických výrazů umí žáci první a druhé třídy.

A pak už všechny čekala ochutnávka národních specialit – českých koláčků, slovenských korbáčků i anglického černého a zeleného čaje s mlékem.

Na závěr se uskutečnil „mezinárodní“ zápas ve vybíjené mezi Slovenskem a Velkou Británií v kategorii žen a mužů. Při sportu u nás zvítězili sehranější Angličané. Důležitější jsou však nové zážitky a informace, které si odnášejí všichni.