Prázdniny a dovolené jsou za dveřmi. Chystáte se do zahraničí? Ovládáte jazyk země, do níž se vypravíte? Domluvíte se anglicky, německy, francouzsky nebo rusky? Nebo spoléháte na jazyk gest a konverzaci formou „rukama nohama“?

Pokud jste odpověděli „ano“ na poslední možnost, dejte si pozor. Ne všechna gesta mají stejný význam ve všech zemích. Ani s pozdravy to není jednoduché. A pokud se chystáte do Číny a těšíte se na čínskou specialitu – praženého štíra na špejli, vězte, že ukážete-li počet žádaných kusů pochoutky na prstech tak, jak jste se to naučili v 1. třídě, prodavač se na vás sice zdvořile usměje, ale vaše gesto nepochopí.

Cenné rady na zahraniční cesty vám mohou podat žáci 5. a 6. třídy, kteří absolvovali projekt multikulturní výchovy s názvem Gestures. Využili v něm svoje znalosti angličtiny a seznámili se s úskalími mimoslovní komunikace. A pokud se opravdu chystáte do Číny, naučte se od našich páťáků a šesťáků ukazovat čísla do deseti. Může se vám to hodit (ne všichni Číňané totiž ovládají angličtinu tak dobře jako my…).

Tak tedy: Krásné prázdniny a pozor na gesta! 😉

[slideshow id=102]

Více fotografií ZDE