Projekt Tady jsme domaZeptejte se dětí, co je napadne, když se řekne „DOMA“. Pro některé je to postel, pro jiné televizor, počítač nebo třeba králíček, ale pro všechny je to máma, táta, rodina a střecha nad hlavou. Tedy právě takový usměvavý domeček, jaký na nás mrká z loga celostátního projektu s názvem Tady jsme doma.

Projekt byl vyhlášen Národním ústavem lidové kultury ve Strážnici a Programovou radou Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici. Cílem projektu je vrátit místní i regionální tradiční kulturu do výuky na základních školách.

Na naší škole se seznamováním dětí s regionálními folklorními tradicemi dlouhodobě a systematicky zabýváme. Pravidelní čtenáři našich webových stránek jistě potvrdí, že po celý rok přinášíme zprávy o pořádaných akcích – masopustním průvodu, vynášení smrtky, přípravě Velikonoc, čištění studánky, o pálení čarodějnic i o udržování vánočních zvyků. Našim národopisným souborům Groš a Rožínka byl letos dokonce udělen titul Nositel tradic Bystřicka.

Přesto se naši žáci 2. a 3. třídy do projektu zapojili. Lidová kultura je pokladnicí téměř bezednou. Stále v ní můžeme nacházet nové a nové poklady. O pomoc při jejich objevování požádají děti své rodiče a prarodiče. Byla by škoda, aby v zapomnění upadly jejich písničky, říkadla, tance, řemeslné práce, ale také hry a zábavy. Možná i vy se stanete respondenty dotazníků a anket, pomocí nichž budou děti svoje poznatky shromažďovat. Už teď vám děkujeme za jejich vyplnění!

Odměnou za celoroční práci bude našim druhákům a třeťákům účast na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici, kde představí regionální kulturu vystoupením v pořadu Děti dětem.

Přiložené fotografie byly pořízeny na besedě dětí s autorkou projektu – docentkou Filosofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně paní Alenou Schauerovou.