Origami je japonské slovo, které znamená „skládat papír“. Z papíru můžeme poskládat rozličné motivy – od těch nejjednodušších až po ty složitější. Origami je považováno za relaxační a uklidňující činnost, která podle vědců dokonce vede ke snížení a uvolnění stresu.

Nejznámější skládankou se stal jeřáb. Stará japonská legenda totiž praví, že kdo složí tisíc papírových jeřábů, splní se mu jedno přání. Japonská dívenka Sadako onemocněla po svržení atomové bomby na Hirošimu leukemií. Měla jediné přání – uzdravit se. Proto se rozhodla poskládat tisíc jeřábů, což se jí již nepodařilo, neboť nemoc byla rychlejší.

Ve školní družině v budově na sídlišti jsme s dětmi tomuto zábavnému a kreativnímu tématu věnovali celý týden. Jelikož holky a kluky skládání papíru velice zaujalo, tato činnost se nakonec protáhla z jednoho týdne na čtrnáct dní. Během této doby se děti naučily skládat velrybu, parník, lodičku, lišku, peněženku, tulipán, kočičku a větrník. Někteří si dokonce pořídili i současně vydané brožurky a knihy s námětem origami a učili se sami skládat další rozličné motivy. Na závěr mimořádné družinové akce někteří žáci mezi sebou soutěžili, kdo poskládá nejmenší velrybu a nejvíce skládaček. V této soutěži vyhrála Štěpánka Tatíčková – 153 velryb a Šimon Burian – 107 velryb. Dohromady vytvořili 260 velryb různých velikostí, z nichž nejmenší měřila sedm milimetrů. Pro všechny poskládané velryby společně s dětmi v družině vytvoříme obrovské moře, kde si budou tito mořští savci spokojeně plavat. Blahopřejeme vítězům a určitě budeme někdy opět v této akci pokračovat.