Ovoce je přírodním zdrojem řady vitamínů, které jsou tolik potřebné pro vývoj a obranyschopnost organismu dítěte. Za nejdůležitější je považován vitamín C a B. Proto školní družina v budově na sídlišti pořádala pro děti mimořádnou podzimní akci „Vitamínové odpoledne“.

Vše se odehrávalo ve školní jídelně, kde se dvacet zúčastněných holek a kluků rozdělilo do pěti skupinek. Jejich úkolem bylo připravit ovocný salát z dostupných ingrediencí, které si svědomitě přinesly. Každý si vyzkoušel okrájet slupku z jablíčka, rozkrájet jej na měsíčky, vykrojit jádřinec a nakonec nakrájet na kostičky. Tento úkol byl pro některé, zejména menší dítka (pozn. – nejmladšímu účastníkovi akce byly teprve tři roky), skutečným „oříškem“. Proto patří poděkování za výpomoc dívkám devátého ročníku Kateřině Urbanové a Kateřině Klimentové, které se ochotně nabídly strávit svůj volný čas s mladšími žáčky.

Do salátu si žáci nakrájeli i jiné ovoce důležité na vitamíny – hrušky, pomeranče, kiwi, ananas, pomelo, banány a mandarinky, hrozny a meruňky. Vše jsme promíchali, zalili šumivou limonádou a plná mísa ovocné dobroty byla na světě. Všechny děti netrpělivě čekaly na ochutnávku vlastnoručně připraveného salátu. Všem náramně chutnalo a došlo i na přídavek.

Z časových důvodů se nestihlo všechno ovoce přinesené dětmi do salátu zpracovat, a proto v dalších dnech jsme na akci v družině navázali a připravovali si ovocné špízy a jednohubky.

Na závěr vitamínové akce se děti naučily připravit čaj z plodů šípků, které si nasbíraly na vycházkách.

Následující den čajík již zchladlý ochutnaly ve školní družině.