Projekt Tady jsme doma má v letošním školním roce ústřední téma Věci a lidé. Žáci prvního stupně využili slunečného počasí a vydali se na poznávací vlastivědnou vycházku do okolí školy. Ta jim umožnila hledat zajímavá místa, věci a lidi v Blažkově.

Podrobně popsané zážitky z páteční procházky byste se mohli dočíst v sešitech ze slohu našich páťáků. My vám přinášíme krátký úryvek, který je sestavený z jednotlivých postřehů a společně vystihuje “suprový den”. Zároveň děkujeme obětavému tatínkovi za ochotu, trpělivost a čas, který našim dětem věnoval.

V pátek 5. října jsme šli do mojí vesnice. Vyrazili jsme v 8:40 a šli jsme 19 minut. Byla to dlouhá cesta a během ní  jsme u silnice viděli kříž z roku 1911. Pak jsme šli na náves. Byli jsme u pomníku, na kterém byla černá mramorová deska se 13 jmény. Byl to pomník padlých v 1. světové válce. Naši kamarádi nám ho představili. Tady jsme si odpočinuli a potkali jsme 1., 2., a 3. třídu.

Potom jsme šli za tatínkem našeho spolužáka. Čekal na dvorku a vyprávěl nám o traktorech, kombajnu a autech. Ukazoval nám i starší zemědělské stroje. Také jsme viděli kravský postroj, secí stroj se závažím nebo “čerta” na vyorávání brambor. Nejvíc mě zaujal kombajn, protože posekl a rovnou dělal balík. Je to kombajn se samovazem a ještě stále jezdí.

Nazpátek do školy jsme šli delší cestou, ale to mně nevadilo, protože bylo krásné počasí. Náš spolužák nám všem nabídl jedlé kaštany. Hráli jsme dvě hry, byla jsme hrozně zpocená. Výlet se nám moc líbil, užili jsme si ho.

společně žáci 5. třídy