aneb Se třeťáky ke smírčím kamenům

Každý nový školní rok začíná povídáním o prázdninových výletech na zámky, hrady, do hor, muzeí a zoologických zahrad, vzpomínáním na cestování auty, autobusy, vlaky i letadly, na koupání ve sladké i slané vodě. Prázdniny jsou časem poznávání nových krajů a zemí.

Známe ale obce, v nichž žijeme, v nichž je pro nás všechno samozřejmé a všední? Známe jejich historii? Odpověď na tuto otázku hledali žáci třetí třídy na prvoučné vycházce ve čtvrtek 15. září.

Cestu za svědky historie započali třeťáci v nejstarší z okolních obcí – Bukově. Na vlastní oči se seznamovali s místy, o nichž se dočetli v Jurmanových pověstech z Vysočiny. Prohlédli  si a zakreslili smírčí kámen věnovaný Janu Čížovskému z Čížova, který byl v Bukově v roce 1608 zákeřně zavražděn. Díky panu starostovi Jiřímu Vrbkovi mohli z bezprostřední blízkosti obdivovat unikátní bukovský zvon z roku 1530.

Výstup na zříceninu Lísek, která patří obci Střítež, byl natolik náročný, že se jim nepodařilo splnit podmínku pro nalezení a vykopání pokladu – tou je podle pověsti naprostá mlčenlivost (nesmí se tudíž ani hekat…).

Zdi zámečku Mitrov by mohly také vyprávět! Třeťáky potěšilo, jak historické budově sluší novotou vonící výmalba a obrázky žáků naší školy.

U smírčího kamene v Bukově cesta za svědky minulosti začala, ve Strážku u smírčího kamene s vytesaným křížem a sekerou pro tentokrát skončila.

Nekončí ale shromažďování informací o dávno minulém i současném životě v okolních obcích, o jejich zajímavostech a pamětihodnostech.

Hned v pátek 16. září byli třeťáci přijati starostou obce Dolní Rožínka panem Zdeňkem Horákem. Poutavě jim vyprávěl o historii obce i o starostech a radostech starostů.

P.S. Pokud o nějakých téměř zapomenutých svědcích minulosti víte, můžete nám do komentáře napsat tip na další prvoučnou vycházku. Děkujeme.