Ptačí obyvatelé Žďárských vrchů
Poznámka na úvod: Následující článek není mluvnickým cvičením na procvičování pravopisu velkých písmen, i když to tak možná vypadá…
V červnu tohoto roku zatelefonovala paní učitelka Špačková panu Čejkovi, pracovníku správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, s prosbou o identifikaci ptáčka, který si udělal hnízdo na krmítku umístěném na okně tehdejší 3. třídy. Podle fotografie určil pan Čejka, že se jedná o samičku lejska šedého (tedy nikoli o „paní špačkovou“ ani Špačkovou – ta má okna o kousek vedle 🙂 ).
V pátek 28. listopadu pan Čejka navštívil naši školu, aby seznámil žáky 1. – 5. třídy se zajímavými ptačími obyvateli žijícími v našem okolí. Současně velmi poutavě vyprávěl o práci ornitologů – o kroužkování ptáků, sledování jejich pohybu pomocí „batůžků“ umístěných na zádech, o stěhování čapích „mimin“. Dozvěděli jsme se, že pan Čejka postavil čápům z Jam nové hnízdo, že bekasina je pták příbuzný čejce chocholaté, že díky batůžkům už víme, kam odlétají na zimu hýlové rudí. Informace o tom, že uletí trasu dlouhou 5 500 km až do Indie, nás skutečně ohromila.
Stejně ohromující pro nás bylo poznání, kolik trpělivé, obětavé a mnohdy dobrodružné i nebezpečné práce věnují ornitologové studiu ptačích druhů, péči o každou ohroženou ptačí rodinku i handicapovaného opeřeného jedince.
Komentáře uzavřeny.