OLYMPUS DIGITAL CAMERA

U nás na Rožínce se pořád něco děje. Zrovna v pátek, dne 13.května 2016,  k nám do školy přišel na besedu pan MVDr. Jan Pavlásek – bývalý veterinární lékař, také český skaut, který se znal a přátelil s Jaroslavem Foglarem, ale především člověk zapálený pro děti.

Ročník narození pana Pavláska – 1923 – napovídá, že se ve svých vzpomínkách musel vrátit o více než 70 let zpět do minulosti. Vše začalo dne 16. března 1939 vyhlášením Protektorátu Čechy a Morava, čímž došlo k porušení tzv. Mnichovské dohody. Odstartovala německá okupace. Zásadním datem pro pana Pavláska byl ale až 6. říjen 1942, kdy byl povolán do Reichu na nucené pracovní nasazení. Tehdy devatenáctiletý mladík byl nedobrovolně dopraven do Třetí říše, kde pracoval u německé ochranné protiletecké policie (Deutsche Luftschutzpolizei). Velmi vznešené označení pro skupinu hasičů, kteří museli v Hamburku a jeho okolí za 2. světové války bojovat s ohněm, že?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Později byla jeho skupina převelena do Prahy, kde se pan Pavlásek ve dnech 5. až 9. května 1945 aktivně účastnil osvobozeneckých bojů, zejména na Trojském mostě (přečti si Němá barikáda od Jana Drdy).

Pamětníků na toto hrůzné období ubývá. O to více si vážíme ochoty pana Pavláska podělit se s žáky 7.- 9. třídy naší školy o svoje zajímavé vzpomínky, postřehy a životní moudra. Rovněž se skláníme před jeho vitalitou a přejeme mu hodně zdraví a energie do dalších let!

A pak že pátek třináctého přináší smůlu!