V minulém roce jsme při slavnostním otevření informačního centra SÚRAO v Bystřici n. P. dostali nabídku navštívit pracoviště Podzemní laboratoř Josef. Nabídky jsme využili a 23. dubna vyrazili na exkurzi. Štola se nachází přibližně 50 km jižně od Prahy mezi obcemi Čelina a Smilovice u Slapské přehrady. Byla vyražena v letech 1981-91 v rámci geologického průzkumu zlatonosných ložisek a poté opuštěna.

V roce 2003 vznikl na půdě Centra experimentální geotechniky Fakulty stavební Českého vysokého učení technického v Praze nápad využít podzemní dílo štola Josef k vytvoření unikátní podzemní laboratoře pro praktickou výuku a experimentální činnost. Díky podpoře Ministerstva životního prostředí ČR (majitel podzemního díla), obce Chotilsko a společnosti Metrostav se Fakultě stavební ČVUT v Praze podařilo v červnu 2007 výukového a výzkumného středisko zprovoznit. Správa úložišť radioaktivních odpadů se podílí na výzkumech v podzemní laboratoři spojené s přípravou a výstavbou hlubinného úložiště. Je zde prováděn například výzkum zaměřený na kvalitu a zpracování bentonitu – materiálu, který bude nezbytnou součástí obalového souboru při ukládání vyhořelého jaderného paliva. Více informací o samotné štole Josef naleznete na těchto stránkách.

Po zajímavé „procházce“ podzemím jsme se autobusem vydali směrem k hlavnímu městu. Cílem byly památky jako Karlův most, Václavské a Staroměstské náměstí… Vzhledem k dlouhé cestě zpět k domovu jsme ale Prahou v podstatě jen „proletěli“. Škoda, zaznělo z mnoha úst… Nezbývá než souhlasit a podívat se do stověžaté matičky měst ještě jednou a bez časového presu.