Jak se pletly pohádky
Jak se pletou pohádky? Jak to dopadne s jejich hrdiny?
Na tyto otázky už znají odpověď všichni ti, kteří přišli v pondělí 4. března 2013 do ZŠ v Dolní Rožínce s cílem podpořit už šestý ročník akce s názvem „Bystřicko čte dětem“.
Četli jsme celkem dvakrát. Popleteným pohádkám byl věnován den první – kdy pan MgA. Jan Hrubec, člen Dřevěného divadla, seznámil děti a jejich rodiče i prarodiče s líbeznou knížkou Ivony Březinové: Teta to plete. Poté, co teta – popleta – usedla do křesla s jehlicemi v rukou, posluchači s napětím sledovali, jak to dopadne s Karkulkou, která v lese potká místo vlka jelena se zlatými parohy.
A už tu byli nadějní herci ze 6. třídy – ti předvedli dramatizaci pohádky z knihy téže autorky – Teta to zase plete – pohádku O Koblížkovi.
Poté si děti mohly vyzkoušet svoji šikovnost v malých improvizovaných dílničkách. Samozřejmě, že se zase pletlo, splétalo, háčkovalo, motalo – tentokrát z vlny, kterou dovedné ruce žáčků plně ovládly. Jejich rodiče si zatím mohli odpočinout při malém občerstvení a zhodnotit velmi příjemně prožité odpoledne.
Úterní čtení patřilo pro změnu hudbě. Našeho hosta pana Mgr. Pavla Josefa Macků, Ph.D., přivítaly děti 1. – 3. třídy písničkami o hudebních nástrojích a čtyři malé flétnistky svou hrou navodily náležitou atmosféru k pohádce Zázračná flétna z knihy Španělské pohádky Václava Cibuly. Ještě před jejím vyslechnutím popovídal náš host o své práci a současně o svém koníčku – vývoji, výrobě a hře na historické, současné i netradiční hudební nástroje.
V dílničkách si děti mohly vyrobit bubínek a kytarku nebo si mohly hravou formou procvičit a prohloubit svoje znalosti o hudebních nástrojích.
Obě odpoledne naplněná četbou určitě splnila svůj záměr – tedy přiblížit knihu dětskému čtenáři a vrátit každodenní čtení a předčítání do našich domácností, které mnohdy – k velké škodě – plně opanovala média.
Děkujeme všem těm, kteří se akce zúčastnili, a hlavně všem těm, kteří pomohli při její přípravě. Čtení se uskutečnila za finanční podpory Kraje Vysočina, společnosti E. ON a OÚ Dolní Rožínka. Nesmíme zapomenout poděkovat obyvatelkám DPS v Dolní Rožínce, jejichž sladká výpomoc v podobě různých moučníků každoročně lahodí našim chuťovým buňkám.
Šestý ročník čtení skončil, ať žije ten budoucí sedmý!
A hlavně nezapomeňme: Čtěme dětem aspoň 20 minut denně!
Komentáře uzavřeny.