Rožínka četla dětem
Naše škola se již popáté zapojila do celorepublikového projektu zaměřeného na podporu čtenářských dovedností našich dětí Celé Česko čte dětem. V rámci regionálního projektu Bystřicko čte dětem podporovaného krajem Vysočina proběhla na naší škole ve dnech 14. a 16. března 2012 dvě významná setkání.
Středeční podvečer dne 14. března byl zcela věnovaný Jaroslavu Foglarovi, skautingu a stému výročí vzniku této organizace. Mezi mladé, ale i ty starší příznivce knih zavítal pan MVDr. Jan Pavlásek, skaut tělem i duší, známý mezi bystřickými skauty jako „Song“. Velice poutavě hovořil o skautingu, jeho vzniku, myšlenkách a hlavně o svém příteli „Jestřábovi“ – tedy o spisovateli Jaroslavu Foglarovi, od jehož narození uplyne letos už 105 let. Společně jsme se přenesli nejen do Sluneční zátoky a připomněli si tak plnění oněch známých úkolů – bobříků, ale dozvěděli jsme se i mnoho dalších informací o životě skautů – např. co ve skautském slangu znamená taková „barbucha“.
Poté jsme prošli Stínadly a vydali se společně s Rychlými šípy odhalit záhadu Tleskačova hlavolamu. Po zajímavém vyprávění a čtení z Foglarovy knihy si děti mohly vyzkoušet své dovednosti v dílničce věnované – jak jinak – skautskému vázání uzlů – v němž se pan Pavlásek projevil jako skutečný odborník, který trpělivě vysvětloval a ukazoval, jak třeba uvázat takový „turbánek“. A zatímco malí šikulové vázali a „sukovali“, jejich rodiče si mohli popovídat u improvizovaného občerstvení, které pro ně připravili zaměstnanci školy a obyvatelky DPS v Dolní Rožínce.
Na středeční odpoledne, na pana Pavláska – „Songa“, ani na jeho přítele „Jestřába“ určitě hned tak nezapomeneme a už se těšíme na další setkání, ať už reálné – s panem Janem Pavláskem, nebo to knižní na stránkách Foglarových knih.
Sluncem zalité páteční odpoledne jakoby vymalované Zdeňkem Milerem nás zvalo k dalšímu setkání – setkání s dlouholetou spolupracovnicí autora krtečka, paní JUDr. Milenou Fischerovou.
Není asi dítěte, které by neznalo tuto postavičku, jež na nás pravidelně mává z Milerových pohádek. Málokdo ale ví, že Zdeněk Miler byl i nadaným hudebníkem, velkým milovníkem přírody (což jsme si ověřili třeba na pohádce Krtek a víkend), spolupracovníkem Jiřího Trnky (jehož sté výročí narození si letos připomínáme), ale třeba že pan Miler je také autorem loga Studia Bratři v triku.
Jménem Zdeňka Milera poděkovala paní Fischerová našim třeťáčkům za přáníčka k jeho 90. narozeninám, která v loňském roce putovala z Dolní Rožínky až do výtvarníkových rukou.
A i když už pan Miler není mezi námi, věříme, že jeho kreslené postavičky budou dál dělat radost dalším a dalším generacím.
Příjemné setkání s paní JUDr. Milenou Fischerovou a osobností Zdeňka Milera bylo opět zakončeno tvůrčími dílničkami, v nichž si děti mohly – podle Milerovy pohádky „Krtek a kalhotky“ vyzkoušet tkaní, stříhání a barvení látek. Nesmíme také zapomenout poděkovat paní Fischerové za milé dárky, které přivezla našim školákům. Potěšila je velkým plyšovým krtkem, Milerovými filmy a knihami v řadě světových jazyků. Žáci tak mohou poznávat příběhy o krtkovi nejen v češtině, ale i v ruštině, estonštině, maďarštině, němčině, čínštině, japonštině a tchajwanštině.
Obě čtenářská odpoledne, stejně jako čtení ve třídách a školní družině během celého týdne, se opravdu vydařila a my už se těšíme na další setkání v příštím roce. Co dodat závěrem? Snad jen – čtěme dětem alespoň 20 minut denně – a třeba právě o Rychlých šípech nebo o krtečkovi.
Comments are closed.