Známá postavička z pohádkového města a domku ve Zvonečkové ulici se z knihy Nikolaje Nosova přestěhovala k našim páťákům. Ptáte se, jak je to možné? Odpověď je jednoduchá. Všeználek je také název vědomostní soutěže pátých tříd, které jsme se ve čtvrtek 4. dubna zúčastnili a přivezli si úspěch.

Do Bystřice vyjelo nejen naše čtyřčlenné soutěžní družstvo, ale i celá pátá třída. Chtěli jsme vytvořit našim zástupcům dostatečnou fanouškovskou základnu. Neboť bez ní žádný tým nevyhraje!

Ranní nálada byla pohodová, klidná i přesto, že se sešlo 7 skupin. Po prvních kolech otázek bylo vidět náskok týmu z Rovečného, ale my jsme se za ním drželi o jeden či dva body. Soutěž byla napínavá a od začátku šlo o každý bodík. Nesmělo se zaváhat. První polovina byla velmi vyrovnaná, jen Rovečné stále vedlo.

Po přestávce následovaly další těžké i lehčí otázky a vedoucí družstvo mírně zaváhalo. Body jsme srovnali a s každou další položenou otázkou stoupala nervozita. Všichni fanoušci drželi pěsti a s napětím sledovali, jak klání dopadne. Po posledních otázkách bylo jasno – Rovečné a my postupujeme do okresního kola – stejný počet bodů, následuje rozstřel o 1. místo.

Fanouškům stoupal tlak a stále více zatínali pěsti (kdyby mohli, tak křičeli, jak na hokeji). První kolo rozstřelu…stejné odpovědi. Druhé kolo rozstřelu…stejné odpovědi. Třetí kolo rozstřelu…stejné odpovědi. Čtvrté kolo rozstřelu …otázka Co překrývá rybí žábry?…různé odpovědi. První místo o jeden jediný bod získalo družstvo Dolní Rožínky! Byla to pravá napínavá soutěž do poslední malé chyby. Gratulujeme týmu z Rovečného, který nám dal zabrat. Gratulujeme našim páťákům – Vendule, Martinovi, Kubovi a Slávkovi – a v kole okresním jim zase budeme držet pěsti.

Do 26. dubna nám už jen zbývá stát se pravými Všeználky – velmi mnoho toho znát. Znát toho proto tolik, že přečteme všelijaké knihy. Knížky u nás budou ležet na stole i pod stolem, na posteli i pod postelí. Nemít místečka, kde by neležely knihy, abychom čtením tuze zmoudřeli. Vždyť hlavně proto se k nám človíček malíček nyní přestěhoval. 🙂