Tématem letošního školního roku v projektu Tady jsme doma jsou řemesla. Cílem je seznámit děti s řemesly, která se v životě stále uplatňují, ale také s těmi, která postupně mizí nebo už dokonce vymizela.

Jací řemeslníci jsou mezi rodiči našich současných žáků? Jakým řemeslům se věnovali jejich předkové? Jaké řemeslo bylo v místě našeho domova nejběžnější?

Pro zjištění informací jsme vytvořili dotazník a požádali rodiče i prarodiče dětí o jeho vyplnění. Velmi zajímavé výsledky zveřejňujeme a děkujeme všem, kteří se našeho výzkumu zúčastnili, za ochotu a pomoc.

Vyhodnocení dotazníku (pdf soubor k přečtení).

Postřehy z pročítání jednotlivých odpovědí:

Matka: Prababička od babičky (nar. 1896) byla hospodská, pak se vdala, stala se z ní „selka“ – měli hospodářství.

Otec: Pradědeček pracoval v létě jako zedník a v zimě jako švec. Podílel se na stavbě bývalého mostu z Blažkova do Mirošova, který byl postaven v období 1. světové války a sloužil skoro 100 let.

Matka: Peču domácí chleba a snažím se i o další domácí pečivo. Myslím si, že pekařina je pěkné řemeslo.

Otec: Dá se říct, že maminka byla velmi zručná. Pletla, háčkovala, malovala, což považuji za nutná „řemesla“ tehdejší doby.

I když můj otec není vyučen žádným řemeslem, je velmi zdatný ve všech oblastech: dřevo, zedničina, železo, malířství, což využívá každodenně při práci na zámku – z tohoto pohledu mohu říci, že je řemeslník.