aneb procházka pernštejnskou zahradou…

 

Věděli jste, že zámek na Dolní Rožínce, kam chodí děti z nejbližšího okolí do základní školy, patřil rodu Mitrovských stejně jako hrad Pernštejn? Hraběcí rodina Mitrovských byla posledním soukromým majitelem pernštejnského i rožineckého panství.

Na konci 18. století nechal tehdejší majitel zámku na Dolní Rožínce Jan Nepomuk hrabě Mitrovský zbudovat klasicistní anglický park se skleníkem, vodopády a bazény. V lese nad zámkem založil lesopark, který ozdobil kaplí, egyptským obeliskem, umělými kaskádami a dalšími stavbami. Lesopark Templ byl obnoven v roce 1993. Tiché místo přímo vybízí k odpočinku a procházkám.

28. května 2021 byla obdivovatelům hradu Pernštejna nově zpřístupněna bývalá vrchnostenská zahrada. Okrasná zahrada na svazích pod hradem se vrátila do podoby před 200 lety, kdy patřila mezi 15 nejvýznamnějších zahrad na Moravě. A tak žáci 6. a 7. třídy naší zámecké školy dlouho neotáleli a 1. června 2021 prozkoumali nově zrevitalizovanou zahradu.

Projekt za 125 milionů korun se opravdu vydařil. Zahrada je jedinečným souborem zahradních stylů – francouzská zahrada s jabloněmi a hrušněmi, romantická zahrada, lesní partie…U zastavení s paraplíčkem roste kdoulovec. Zahradu zdobí mnoho architektonických prvků – bazén s fontánou, terasy bývalých skleníků, angločínská zahrada s mosty a čínským pavilonem, vodní kaskáda, obelisk…

Co dodat –  to musíte vidět na vlastní oči!