Povídání s babičkou bylinkářkou
Tady jsme doma. Tady bydlíme, hrajeme si, chodíme do školy, máme své kamarády… Tady však také stůněme. Možná někdy zbytečně. Proto jsme si pozvali na návštěvu babičku bylinkářku, paní Marii Punčochářovou z Rožné.
Vyprávěla nám o léčivé síle bylinek, ale také nabádala děti k péči o zdraví:
Jejím zaručeným receptem je otužování, pohyb na čerstvém vzduchu za každého počasí, vhodné oblékání (hlavně mít v teple záda!!!), střídmá strava a voda jako nejzdravější nápoj. A když pak nějaká nemoc přece přijde, sáhnout nejprve po bylinkách, vypotit se a dopřát tělu odpočinek.
Ne příliš ráda nám paní Punčochářová odpovídala na otázku, kterou bylinku považuje za nejdůležitější. Vždyť každá má svoji jedinečnou moc na některou nemoc.
Alespoň jsme zjistili, které užívá a doporučuje nejčastěji. Tedy:
- rakytník jako zdroj vitamínu C
- lípu na kašel
- černý kořen (kostival) na kosti
Babička bylinkářka byla velmi překvapená, kolik „léčivek“ děti znají, kolik si jich přinesly do školy a hlavně kolik jich doma využívají.
Besedovalo se nám velmi příjemně, tak třeba zase někdy s babičkou bylinkářkou a jejími bylinkami na shledanou!
Na závěr výzva pro naše čtenáře:
Pomozte nám vytvořit malou kuchařku osvědčených rodinných receptů na posílení organismu a léčení běžných nemocí (rýma, chřipka, bolení břicha, spáleniny, bodnutí hmyzem, odřeniny, naraženiny). Svůj zaručený recept nám pošlete formou komentáře k článku, e-mailem nebo třeba na kousku papíru.
Mnohokrát děkujeme. Všem, kteří do naší kuchařky přispějí, zašleme všechny sesbírané recepty.
Komentáře uzavřeny.
1.12.2013 - 21.06
Třezalkový olej:
Plně rozkvetlé květy třezalky tečkované dáme do sklenice 0,7 l a zalijeme olivovým nebo slunečnicovým olejem. Udávané množství je cca 100 g květu na 200 g oleje. Hrdlo sklenice převážeme gázou a necháme asi 2-3 týdny na okně na slunci nebo u tepla. Olej získá načervenalou barvu. Přecedíme a dáme do lahve.
Použití: na popáleniny, opařeniny, po spálení na slunci (ne na opalování!!!), drobné ranky. Několikrát denně potírat.
Třezalka v alpě:
Plně rozkvetlé květy třezalky tečkované zalejeme ve sklenici alpou a zavřeme víčkem (líh by se odpařoval) a dáme na teplo. Louhovat stejně jako třezalkový olej. po 2-3 týdnech přecedíme a dme do lahvičky.
Použití:
záněty v ústech, afty, bolesti zubů – potíráme štětičkou.
JITROCELOVÝ SIRUP:
Listy jitrocele opereme, rozkrájíme, dáme do sklenice a zalijeme převařenou (studenou) vodou, tak aby byly jen lehce zalité. Za 24 hodin vodu slijeme a spolu s cukrem (na 100 g vody 150 g cukru) zahřejeme na 80°C ale nevaříme. Zchladlý odvar nalijeme zpět na listy, necháme 24 hodin stát. Potom přecedíme, vymačkáme zbylou šťávu, znovu zahřejeme na 80°C. Hned plníme do malých skleniček a uzavřeme. Otočíme dnem vzhůru.
Jitrocel trháme květen, červen, červenec, srpen.
Použití – kašel, nachlazní
2.12.2013 - 16.42
Mnohokrát děkujeme za první příspěvky do naší bylinné kuchařky a těšíme se na další osvědčené recepty. Pište! Všichni spoluautoři obdrží jeden výtisk naší bylinné kuchařky zdarma! 🙂