Byli jsme ve Strážnici
V naší škole se dlouhodobě a systematicky zabýváme seznamováním dětí s regionálními folklorními tradicemi. Každoročně připravují učitelé pro žáky 1.stupně projekt Lidový rok, jehož součástí je masopustní průvod, vynášení smrtky, příprava Velikonoc, čištění studánky, pálení čarodějnic i udržování vánočních zvyků.
V uplynulém školním roce se žáci 2. a 3. třídy zapojili do projektu Tady jsme doma, vyhlášeného Národním ústavem lidové kultury ve Strážnici a Programovou radou Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici. Projekt usiluje o to, aby se náš folklor, jako neodmyslitelná hodnota národní kultury, stal součástí školního vyučování, aby pomohl prohloubit vztah dětí k místu, kde žijí, aby je naučil vážit si hodnot, které vytvořili předkové.
Děti se během celého školního roku věnovaly tématům domova – domova u rodičů, domova ve své obci, domova na Horácku, lidovým zvykům, pranostikám, léčivým bylinám.
Odměnou za celoroční práci byla našim druhákům a třeťákům účast na 69. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu a 32. ročníku festivalu Dětská Strážnice 2014, které probíhaly ve dnech 27.-29. června.
Do Strážnice odjely děti již ve čtvrtek 26. června, aby stihly celý program nazkoušet. Čtvrteční večer strávily na festivalovém pořadu Tancuj, tancuj, vykrúcaj a páteční dopoledne plné her v zámeckém parku jim pomohlo si odpočinout od náročných zkoušek. Odpoledne pak představily regionální kulturu v pořadu Devatero kvítí aneb Co roste na zahradě i na poli, v němž vystoupily společně s dětskými folklorními soubory ze Slovácka. Celoroční práci dětí v projektu Tady jsme doma představovala výstava ve strážnickém skanzenu.
Sobotní dopoledne bylo věnováno prohlídce tradičních řemesel v areálu skanzenu a nákupu dárků pro rodiče a poté jsme shlédli pořad dětských folklorních souborů Jako pytel blech – jevištní stylizaci dětských her a různých forem hudebního a slovesného folkloru z Čech, Moravy a Slezska s důrazem na dětskou aktivitu, neposednost, smysl pro vtip, radost z pohybu a společenství vrstevníků.
Tečkou pobytu ve Strážnici byla účast v průvodu všech souborů z České republiky i ze zahraničí, který prošel celým městem a vyvrcholil krátkým vystoupením dětí na hlavní tribuně na strážnickém náměstí. Odměněny byly mohutným potleskem a pozdravy diváků. Vedle účinkujících, kteří se folkloru věnují dlouhodobě, obstáli naši žáci na výbornou.
Věřím, že celoroční práce naplnila hlavní myšlenku projektu – děti, které znají místní a regionální tradiční lidovou kulturu, se identifikují s místem svého bydliště, jsou na ně hrdé a cítí k místu, předkům i jejich kultuře odpovědnost.
Dětem i učitelům patří dík za příkladnou reprezentaci nejen školy, mikroregionu Bystřicko, ale i kraje Vysočina na významném mezinárodním festivalu.
Pokud se chcete vidět, jak dětem ve Strážnici bylo, můžete se podívat na desetiminutové video kliknutím ZDE.
Comments are closed.
1.7.2014 - 7.13
Jedním slovem – úžasné 🙂